07.02.2014 |08:00-23:55 EUleks pokrenuo HAJKU protiv viđenih Srba, hoće „seču knazova“ da napravi! Srbi, čuvajte glave! Dačić i Vučić napravili istorijska dela u SLABLJANJU SRPSKE DRŽAVE NA KIM!


Posle ubistva Dimitrija Janićijevića, hapšenja na poziv Olivera Ivanovića, hapšenja na prevaru penzionera Dragoljuba Delibašića (za njega su srpski mediji slagali da se dobrovoljno predao, radi se o tipičnoj izdaji čoveka i predaji u ruke Šiptarskim teroristima i separatistima. Čovek je pozvan na razovor da dođe iz Srbije na benzinsku pumpu u Lešku gde ga je taj poznanik i predao Euleksu ) danas je primetna učestalost u hilikopterskim naletima, patolama koje su pretrpale ulice Severnog Kosova i Metohije koje nadzorišu kretanaja i javljaju svojim šefovimau Prištini informacije bitne za njihovu hajku!

 

“Akcije EULEKS-a ugrožavaju zdravstveno stanje pacijenata”

07.02.2014 | 16:51 > 17:03  KIM |

Pripadnici EULEKS-a su danas u nekoliko navrata, sa više blindiranih vozila, upadali u bolnički krug Zdravstvenog centra u Kosovskoj Mitrovici.

Zdravstveni centar Kosovska Mitrovica (Foto ZC)
 Pripadnici EULEKS-a nisu vodili računa da “bučnom vožnjom i galamom ugrožavaju mir i zdravlje teških bolesnika, kao i da ometaju hirurge usred započetih operacija”, piše u saopštenju Zdravstvenog centra.

Dalje se navodi da su „do zuba naoružani policajci EULEKS-a posebno posmatrali zgradu Uprave i fotografisali sve ulaze, nagoveštavajući mogućnost neke nove, mnogo drastičnije vojno-policijske akcije“.

„Zahtevamo da se zaposlenima u Zdravstvenom centru omogući nesmetan rad sa pacijentima, čije lečenje ovakve akcije EULEKS-a direktno ugrožavaju i pogoršavaju njihovo zdravstveno stanje“, ističe se u saopštenju Zdravstvenog centra koje je potpisao direktor Milan Ivanović.

U Vučitrnu živi samo jedna srpska porodica

07.02.2014 | 16:02 | KIM |

Ministar za zajednice i povratak Dalibor Jevtić posetio je juče crvku Svetog Ilije u Vučitrnu i pozvao raseljene Srbe da se vrate u ovaj grad.

Foto MInistarstvo za zajednice i povratak

Paroh crkve Sima Čimburović predao je ministru zahtev za rešavanje vodosnabdevanja crkve i parohijskog doma.

Kako se navodi u saopštenju dostavljenom medijima ministar Jevtić je obećao rešavanje ovog problema i istakao da su sveštenik Sima i njegova porodica jedini Srbi u Vučitrnu.

Jevtić je pozvao raseljene iz Vučitrna da se vrate i istakao da je Ministarstvo za zajednice i povratak, nakon usvajanja nove Strategije, spremno da pomogne povratak raseljenih Srba u bilo kom delu Kosova.

Crkva svetog Ilije u Vučitrnu je paljena u dva navrata i to 1999. i 2004. godine. Groblje pored crkve je oskrnavljeno i skoro svi nadgrobni spomenici su porušeni.

Vulin: Država garantuje za pritvorene Srbe

07.02.2014 | 13:59 | B92 |

Ministar brz portfelja zadužen za Kosovo i Metohiju Aleksandar Vulin zatražio od međunarodnih predstavnika da omoguće pritvorenim Srbima da se brane sa slobode i ponudio garancije države da će se odazvati na svaki sudski poziv.

Foto KIM

„U ime Vlade Srbije ja nudim javno garancije da će se svi odazvati sudskom pozivu kad god on stigne“, rekao je Vulin.

Ministar je dodao da to važi za Olivera Ivanovića, Dragoljuba Delibašića, Žarka Veselinovića, Lazu Lazića i sve koji se nalaze u zatvorima, a da ne može „ni da se dokuči zašto su uhapšeni“.

„Nema čvršće garancije i nema teže reči od ove koju sam ja dao, a na međunarodnoj zajednici je da tu reč prihvati, da je vrednuje i da je ceni. Mogućnost bekstva za ljude koje sam nabrojao više ne postoji, ako je ikada i postojala“, istakao je Vulin.

Vulin je danas poklonio sanitetsko vozilo žiteljima srpskih sela u opštini Srbica i obećao da će Vlada Srbije i u narednom preriodu pomagati svojim građanima.

„Činićemo sve da im olakšamo život i stvorimo uslove za njihov opstanak u sredinama gde sada žive“, naveo je ministar Vulin

Vulin je pozvao međunarodnu zajednicu da više pažnje posveti bezbednosti kosovskih Srba jer su često izloženi napadima.

“Podržavamo postojanje rezervisanih mesta u Skupštini”

07.02.2014 | 11:54 > 13:25 | Beta |

Ambasadorka SAD-a na Kosovu Trejsi En Džejkobson kaže da podržava postojanje rezervisanih mesta u Skupštini Kosova za još jedan mandat.

Trejsi En Džejkobson (Foto KIM)

Prema pisanju prištinskog lista Koha ditore, Džejkobson je rekla da bi eventualni nedostatak političke volje među kosovskim poslanicima za produžetak postojanja rezervisanih mandata bio razočaravajući.

„Kada govorimo o izbornim reformama, mi smo za nastavak postojanja rezervisanih mesta za još jedan mandat. Međutim, to nije odluka koja zavisi od nas, već od Skupštine Kosova“, rekla je Džejkobson tokom posete Prizrenu.

Ona je dodala da dobijanje dve trećine glasova u Skupštini, koliko je potrebno da takav predlog bude usvojen, predstavlja izazov ali da to nije nemoguća misija “pošto su se slične stvari i ranije dešavale”.

Za produžetak postojanja rezervisanih mesta za manjinske zajednice u Skupštini Kosova od albanskih političkih partija zalažu se Demokratska partija Kosova i Alijansa za budućnost Kosova, dok su protiv Demokratski savez Kosova i pokret Samoopredeljenje.

O izborima: ’’Priština se pita’’

07.02.2014 | 10:14 | KIM |

Osim svojevrsnog četvrtog kruga lokalnih izbora u severnom delu Kosovske Mitrovice, pažnju javnosti zaokupljaju budući parlamentarni izbori na Kosovu, raspisani parlamentarni izbori Republike Srbije i predizborne utakmice koje su u punom jeku.

(Foto KIM)

Kada su u pitanju budući parlamentarni izbori na Kosovu, srpsku zajednicu najvise brine moguće ukidanje rezervisanih mesta u skupštini. Ranđel Nojkić smatra da do toga neće doći, jer izborni zakoni i Ustav Kosova nisu promenjeni.

„U ovom trenutku ne postoji parlamentarna većina koja je saglasna sa svim aspektima promene izbornog zakona. Vreme prolazi, i ako imamo u vidu dužinu preostalog mandata, to je skoro nemoguće uraditi. To dalje implicira da se neće ni čekati na kraj tog mandata, jer bi se onda izbori održavali, otprilike, u kasnu jesen. Pretpostavljam, a za to već ima najava, da će izbora biti sredinom ili krajem proleća. Znači da bi već u maju ili junu mesecu mogli da očekujemo parlamentarne izbore na Kosovu, i oni su nova šansa za kosovske Srbe“, kaže nekadašnji poslanik u kosovskom parlamentu Ranđel Nojkić.

Poslanica u kosovskoj skupštini Rada Trajković kaže da je Priština tokom briselskih pregovora uspela da promoviše državnost Kosova, pa shodno tome očekuje da će kosovski Srbi 16. marta na parlamentarnim izborima koje je raspisala država Srbija moći da glasaju samo na mestima sa kojima se Priština složi.

„Priština se pita. Ja se bojim da će oni dozvoliti da glasamo na mnogo manjem broju glasačkih mesta. Biće problem formirati izborne timove bez OEBS-a, samo od predstavnika države Srbije.Mislim da Srbija neće ni tražiti da to budu državni timovi jer, potpisujući sporazum sa Briselom o pristupanju, mi smo prihvatili uslov da Srbija više u svom parlamentu neće usvajati zakone koji će se odnostiti na prostor Kosova i Metohije“, zaključuje Trajkovićeva.

Aktuelnu situaciju na političkoj sceni kosovskih Albanaca prištinski kolumnista i politički analitičar Ardijan Arifaj trenutno ne smatra dramatičnom. Navodi da je odlazak Fatmira Ljimaja i Jakupa Krasnićija iz Tačijeve Demokratske partije Kosova normalna stvar, jer u strankama uvek ima „nezadovoljnih“.

„Sve dok stvari ostaju u okviru demokratskog procesa i demokratske trke, nema ničeg lošeg u tome. Naprotiv, ljudi će imati više alternative za glasanje na izborima. To može da postane kontraproduktivno ukoliko igra izgubi demokratski karakter. Naravno da možemo da očekujemo još dramatičnih događaja baš zbog toga što se bliže izbori. Svi će gledati kako da dobiju što više na tim izborima“, ističe Arifaj.

On kaže kako „želi da veruje da nedavna hapšenja na severu nemaju veze sa budućim izborima“.

„Sa jedne strane, građani moraju imati poverenja u pravosuđe i institucije uopšte“, naglašava Arifaj, „ali nas institucije, moraju ubediti da se procesi ne završavaju hapšenjima jer ih treba jasnom presudom dovesti do kraja“.

07.02. 2014, 16:49 -> 20:24

Protest studenata u Prištini, 70 povređenih

Povređeno 70 osoba, među kojima je 39 demonstranata i 31 policajac, u protestu studenata u Prištini. Uhapšene 33 osobe. Studenti već peti dan zahtevaju ostavku rektora Ibrahima Gašija zbog objavljivanja naučnog rada u nepostojećim novinama.

Više stotina studenata okupilo se petog dana ispred zgrade rektorata Univerziteta u Prištini zahtevajući ostavku rektora Ibrahima Gašija zbog objavljivanja naučnog rada u nepostojećim novinama. Tokom protesta uhapšena su 33 demonstranta, a povređeno je 70 osoba.

Pristina-protest.jpg

Među povređenima je 39 učesnika protesa i 31 policajac. Prištinski mediji su javili da stotine studenta protestuje ispred zgrade rektorata koju čuvaju jake specijalne policijske snage, i da je povređen veliki broj studenata, kao i novinara od spreja koji je upotrebila policija.

Portparol policije Agron Borovci je optužio studente da su krivi za nasilje, a za policajce je rekao da su bili na visini zadatka.

Prema njegovim rečima, studenti su upotrebili tvrde predmete, ali i ostala sredstva – kao što su boja i neidentifikovana tečnost, pa su policajci izvukli deblji kraj.

Borovci je istakao da je policija u funkciji zaštite slobode i ljudskih prava svih građana, koji imaju pravo da protestuju, ali ne da ugrožavajući slobodu i bezbednost drugih, prenose prištinski mediji.

Pristina.jpg

Protestima su se danas priključili i publicista Veton Suroi, direktorka kompanije „Koha“ Flaka Suroi, bivši oficir za vezu Kosova u Beogradu Lulzim Peci, bivši savetnik kosovske predsednice Ilir Deda i veliki broj poznatih ličnosti civilnog sektora na Kosovu kao i pojedini novinari i analitičari.

Kako javljaju mediji, policija je uhapsila Dedu i veliki broj studenata.

I u ovom trenutku stotine studenata protestuje ispred zgrade Rektorata, a jake snage policije čuvaju zgradu Rektorata, javlja RTV 21 i dodaje da je na stotine studenata povređeno, kao i veliki broj kamermana i novinara od spreja koji je policija upotrebila u sukobu s demonstrantima.

U reagovanju Upravnog odbora Univerziteta u Prištini traži se da se tom odboru omogući da razmotri situaciju i da donese odgovarajuće mere.

07. 02. 2014, 09:11 -> 22:24

Demonstracije zapalile BiH

Na ulicama gradova širom BiH mirno nakon celodnevnih protesta. Hapšenja u Sarajevu i Mostaru. Zapaljene zgrada Predsedništva BiH, kao i kantonalnih vlada u Sarajevu, Tuzli i Zenici. Premijeri tuzlanskog i zeničkog kantona podneli ostavke. Protesti i u Prijedoru, Bugojnu, Orašju, Lukavcu. Više od 200 povređenih.

22.15 – Situacija u BiH se smiruje. Vatrogasci gase preostale požare u Sarajevu, a mirno je i u Tuzli. Izgoreo deo arhiva u zgradi Predsedništva BiH.

21.30 – Prema poslednjim podacima iz medicinskih ustanova, tokom demonstracija povređeno 219 osoba.

20.45 – Premijer Zeničko-dobojskog kantona Munib Husejnagić i kompletna kantonalna vlada u tom kantonu podneli ostavke posle masovnih demonstracija.

19.45 – Mostar: Policija započela akciju hapšenja. U centru situacija stabilna. Izgorele i dve privatne kuće.

Neredi u Sarajevu, Mostaru, Tuzli i Zenici

19.40 – Unutrašnjost zgrade Vlade Kantona Sarajevo gotovo u potpunosti izgorela. Policija neće tući građane, ali neće ni dozvoliti huliganima da tuku policajce, poručio ministar unutrašnjih poslova tog Kantona.

19.05 – U Mostaru gori zgrada HDZ-a, SDA-a, zgrade Vlade HN kantona i gradskog veća, kancelarija gradonačelnika i zgrada Gradske uprave u Cernici. Intervencija policije.

19.00 – Sve više policije na ulicama Sarajeva. Počela hapšenja, javlja Al Džazira.

18.50 – Demonstranti u Sarajevu opkolili zgradu predsedništva BiH i u njoj zarobili vatrogasce, prenosi Fena.

18.35 – Tuzla: Zapaljena zgrada Kantona. Specijalne snage na ulicama. Napadi na novinarske ekipe.

18.15 – Sarajevo: Specijalci potiskuju demonstrante ka centru grada. Bačen suzavac. Ima povređenih specijalaca, javlja Al Džazira.

18.10 – Tuzla: Situacija se smiruje. Ulice oko zgrade opštine i suda prohodne.Mostar: Zapaljeno više zgrada, policija ne interveniše.

17.30 – Sarajevo: Antiterorističke jedinice na ulicama. Zenica: U sukobima povređeno oko 30 civila i 20 policajaca. Kantonalna vlada podnela ostavku. Mostar: Demonstranti upali u zgradu kantonalne vlade iz koje se vije dim.

Sarajevo.jpg

16.57 – Vlada i premijer tuzlanskog kantona, pod pritiskom demonstracija, podneli ostavku. Lokalni mediji javljaju da je policija prešla na stranu demonstranata.

16.55 – Aleksandar Vučić pozvao je Milorada Dodika i Mladena Bosića na sastanak na kojem će se razgovarati o očuvanju stabilnosti Republike Srpske u okolnostima krize u okruženju, potvrđeno je Tanjugu.

16.10 – Demonstranti zapalili zgradu Predsedništva BiH. Policija je, zbog velikog pritiska, morala da se povuče, a gore i policijski automobili.

15.55 – Policija se povukla sa ulica Tuzle. Više od 13 hiljada ljudi uputilo se prema kantonalnom i opšinskom sudu, tužilaštvu i zgradi opštine, javlja Radio Sarajevo.

15.50 – Dvadesetak lakše povređenih u sukobima policije i demonstranata u Zenici. Demonstranti pobacali automobile političara u reku i još najmanje jedan zapalili.

Zenica2.jpg

15.20 – Demonstranti u Brčkom „zarobili“ gradonačelnika Antu Domića, kojem ne dozvoljavaju da uđe u zgradu vlade distrikta niti da ode s protesta.

14.50 – Posle sukoba sa policijom, demonstranti zapalili zgradu kantonalne vlade u Sarajevu.

14.40 – Gori i zgrada kantonalnih vlasti u Zenici. Demonstranti zapalili nekoliko prostorija, policajci i obezbeđenje napustili mesto događaja.

Tuzla pozar Vlada 2.jpg

13.55 – Demonstranti počeli da gađaju kamenicama zgrade kantonalne vlade uSarajevu. Policija odgovorila suzavcem. Za sada, nema informacija o povređenima.

13.35 – Demonstranti ušli i zapalili prizemlje zgrade Vlade Tuzlanskog kantona. Policija se povukla pod kanonadom petardi i kamenica.

U Tuzli je policija saopštila demonstrantima da je premijer Vlade Tuzlanskog kantona Sead Čaušević podneo ostavku, pa demonstranti prilaze policajcima uz uzvike – „carevi, carevi“. Trećeg dana demonstracija, nezadovoljni građani su saopštili da se neće povući dok premijer ne podnese ostavku.

Mostar-vatra.jpg

Gust crni dim vije se iz zgrade Vlade Tuzlanskog kantona. Policajci su se prethodno povukli, pošto su ih demonstranti zasuli kamenjem i petardama, postavljajući scenografiju za novu seriju sukoba. Okupljeni traže ostavku vlasti Tuzlanskog kantona i šefa tamošnje policije.

Nekoliko hiljada Tuzlaka se treći dan zaredom okupilo ispred zgrade kantonalne vlade, a na policiju su, u međuvremenu, bacane petarde i kamenje.

Predsedavajući Predsedništva BiH Željko Komšić najavio je da će, povodom protesta građana u više gradova Federacije BiH, predložiti sazivanje vanredne sednice tročlanog šefa države i negirao mogućnost izvođenja vojske na ulice.

On je na Federalnoj TV upozorio da problem zbog kojih su izbili protesti ne traju tri dana već da su oni dugogodišnji i da su sada samo eskalirali.

Ministar bezbednosti Bosne i Hercegovine Fahrudin Radončić otkazao je službenu posetu SAD.

Visoki predstavnik u BiH Valentin Incko pozvao je na strpljivost i dijalog u neredima zahvaćenoj BiH i poručio da vandalizam i paljenje javnih zgrada nikako neće rešiti nagomilane probleme u BiH. Nasilje osuđuje ambasada SAD.

Tuzla.jpg

Pored Tuzle, protesti su se priširili širom BiH, ali u drugim gradovima, bar do sada, nisu zabeleženi incidenti.

Protesti se održavaju u Tuzli, Sarajevu, Prijedoru, Bugojnu, Orašju, Lukavcu, Banjaluci, Zenici…

Procenjuje se da se danas u Tuzli okupilo više od 10.000 demonstranatam čiji je osnovni zahtev bio da vlada podnese ostavku.

U Sarajevu takođe protestuju građani, a prema saznanjima Bete, u tom gradu je do sada povređeno stotinak osoba od kojih najveći broj policajaca. Nekoliko stotina demonstranata kamenovali su zgradu Predsedništva BiH, demolirali ulaz i skinuli državnu zastavu.

U plamenu je policijska kućica ispred zgrade Predsedništva BiH. Policija šmrkovima pokušava da rastera demonstrante, ali bez uspeha jer ih građani gađaju raznim tvrdim predmetima, kamenjem, flašama, a povređeno je stotinak osoba od kojih je najveći broj policajaca.

U tučama između demonstranata i policije povređen je veliki broj novinara i fotoreportera. Grupa demonstranata zapalila je zgradu Kantona Sarajevo i zgradu Opštine Centar.

Tuzla2.jpg
Smešnija strana protesta

Mediji u svetu izvestili su danas da su u Federaciji BiH u toku najžešći nemiri od rata devedesetih i da kulminira bes građana zbog loše ekonomske i političke situacije.

Masovno izražavanje nezadovoljstva građana počelo je pre dva dana kada su ispred Vlade Tuzlanskog kantona izašli obespravljeni radnici nekoliko firmi, nezaposleni i građani.

Protesti su već prvog dana eskalirali, demonstranti su zgradu Vlade Tuzlanskog kantona gađali kamenicama, jajima i bakljama, a policija je koristila suzavac. Bilo je povređenih i uhapšenih, a isti scenario i juče je viđen na ulicama Tuzle.

Okupljanja su bila još masovnija, građani su palili kontejnere i gume, a zgrada Vlade Tuzlanskog kantona je demolirana.

U Sarajevu se, takođe, manja grupa građana sukobila s policijom ispred zgrade Vlade Kantona Sarajevo, a demonstranti su zapalili nekoliko kontejnera i nekoliko sati držali u blokadi glavnu gradsku saobraćajnicu na Skenderiji.

Zgrada Vlade Kantona Sarajevo je takođe zasuta jajima i kamenicama.

1 thoughts on “07.02.2014 |08:00-23:55 EUleks pokrenuo HAJKU protiv viđenih Srba, hoće „seču knazova“ da napravi! Srbi, čuvajte glave! Dačić i Vučić napravili istorijska dela u SLABLJANJU SRPSKE DRŽAVE NA KIM!

  1. I used to be recommended this blog by means off my cousin.
    I am not positive whether or not this put up iss written by
    means of hiim as no onee else recognize such particular approximately my problem.
    You are incredible! Thanks!

Postavi komentar