18.09.2012 | 10:20 Referendum: Evropa ili Kosovo?


Naglašavamo da su se Srbi sa Kosova jasno izjasnili „da ne žele živeti pod Šiptarskim institucijama“. Ako Srbija opet gubi vreme i sama pristane na kidanje svog dela, onda to će predstavljati „namernu slabost Vlade“ da nosi odgovornost i pokušava da reši problem tako što skida sopstvenu odgovornost odbrane suvereniteta a ponudi odustajanje od suvereniteta za rad Evropa.

Sve će i posle tog potencijalnog referenduma da stoji na istom mestu, jedino što će možda biti zabeležen presedan u svetu da narod sam odustane od suvereniteta i obesmisli istorijsko stradanje svog naroda na ovom prostoru.

U ovom beznađu, svi moraju biti prisebni i dovoljno mudri u davanju izjava, ali i maksimalno odgovorni jer se svaki postupak pojedinca meri!

Izvor: Novosti |

Država odlučuje o daljoj kosovskoj politici posle GS UN, na kojoj govori i predsednik Srbije. Ako Brisel bude insistirao na priznavanju, građani će na referendumu odlučiti šta dalje.

(Foto arhiva KIM)

Državna platforma za politiku prema Kosovu i Metohiji biće formulisana krajem septembra, odmah posle zasedanja Generalne skupštine UN – saznaju “Novosti”.

List piše da je državni vrh potpuno svestan da je politika – i Kosovo i EU – praktično udarila u zid posle nemačkog zahteva da Srbija uspostavi dobrosusedske odnose sa Kosovom.

Ukoliko se bude ogoljeno ispostavljao uslov da Srbija faktički prizna Kosovo da bi nastavila evropske integracije, nije isključeno da se u našoj državi raspiše referendum sa pitanjem – Kosovo ili Evropa – potvrđeno je “Novostima” i u Vladi i u Predsedništvu.

Jer, kako nam je rečeno, o takvoj dilemi, koja bi odlučivala o odbrani Ustava i teritorijalnog integriteta i strateškog državnog pravca sa druge strane, mogli bi da odluče samo građani Srbije.

Očekuje se da, odmah posle GS UN, predsednik Srbije Tomislav Nikolić okupi političke prvake vlasti, opozicije i vodećih državnih institucija kako bi se usaglasila zajednička politika prema velikim izazovima koje čekaju državu.

Opozicija očekuje da dobije poziv od Tomislava Nikolića:

“Srbija u vreme prošle vlasti nije imala ovakve zahteve od zemalja Evropske unije. Očekujemo da vlast formuliše politiku koja će da odgovori na ove izazove. Kao opoziciona stranka, još nismo imali pozive od vladajuće garniture da razgovaramo o ovoj važnoj državnoj temi”, izjavio je Borko Stefanović, funkcioner DS i bivši šef pregovaračkog tima za Kosovo.

Petar Petković, portparol DSS, za list kaže da su nemački zahtevi dobar povod da se u Srbiji povede ozbiljna i odgovorna rasprava da li Srbija treba da proglasi političku neutralnost ili treba da nastavi evropske integracije:

“Nemoguće je da se više izbegava ta rasprava. Već i sam Zapad sve više pominje priznavanje Kosova kao uslov. Smatramo da je u najboljem interesu da Srbija proglasi političku neutralnost”.

18.09.2012 | 16:09 > 16:10

Ružić: Referendum ne rešava kosovski problem

Šef poslaničke grupe Socijalističke partije Srbije Branko Ružić izjavio je danas da ne očekuje da bi refenrendum sa pitanjem „Evropa ili Kosovo“ mogao da doprinese razrešenju kosovskog problema.

Branko Ružić (Foto tanjug.rs)

„Ne očekujem da bi bilo kakav referendum mogao da doprinese razrešenju jednog takvog pitanja, jer sam uveren da se zvanični stav Srbije nije promenio – odnosno da je stav da Srbija nikada neće priznati (nezavisno) Kosovo praktično zacementiran“, kazao je Ružić agenciji Beta.

O pitanju dobrosusedskih odnosa,“kako ih oni nazivaju“ se može razgovarati i na tom planu se radilo i za vreme prethodne vlade a radi se i sada, kazao je Ružić i dodao da je dovoljna platforma Vlade Srbije i kontinuirana državna politika po pitanju pokrajine kao osnov za nastup Srbije u UN i EU.

Današnje Večernje novosti objavile su da će država odlučiti o daljoj kosovskoj politici posle Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, a da ako Brisel bude insistirao da Beograd prizna nezavisnost Kosova postoji mogućnost da bude raspisan referendum sa pitanjem – Kosovo ili Evropa.

Postavi komentar